Menu Zavřeno

Rošáda proběhla 12.-14. 7. 2019 v pevnostním městě Terezín, přímo mezi historickými hradbami.

V současnosti chystáme druhý ročník na léto 2020.

Omezenému počtu přihlášených zapůjčíme za příplatek mušketu a/nebo kostým. Jednotnou munici zapůjčíme všem účastníkům, vlastní střelivo nechte doma.

KOSTÝMY

Hlavními inspiračními zdroji naší hry jsou Velká francouzská revoluce a Americká válka za nezávislost a těm se budeme snažit blížit i v oblasti kostýmů. Povíme si, co je ideální si obléci, co je ideální méně i čemu by bylo dobré se vyhnout.

Pro začátek si řekněme, že pokud už máte s kamarády nějakou vhodně sladěnou jednotku (Skoti, Turci, Kozáci,..), lze se domluvit, že vás zařadíme rovnou jako Intervenční síly, jejichž vojska pocházejí z blízkých i vzdálenějších zemí okolo.

Dále je dobré zdůraznit, že zatímco třeba pirátské kostýmy jsou vlastně dost vhodné (když vynecháte pásky přes oko a náušnice), tak gotické, renesanční nebo steampunkové kostýmy už jsou dost mimo. Tedy špičaté boty, prostřihávané rukávy a lancknechtské barety prosím ne. Ale třeba korzety nebo jednoduché cylindry už by se využít daly – na městské povstalce. Neostýchejte se nám poslat své fotky, domluvíme se.
Určité množství kostýmů pro všechny strany budeme mít k dispozici na půjčení. I v takovém případě si ale prosím přivezte vlastní košili nebo halenu, pásek, šátek na krk, boty (a nenápadné kožené moderní polobotky jsou lepší volba než středověké škorně, fakt)  a pokud si chcete být jisti padnoucími kalhotami, tak i nerušivé kalhoty.

Pravé místo pro ty, kteří už z nějakého důvodu mají uniformu na 18. století. Pro královské vojáky je uniforma nutností, stejně jako vesta, vázanka a trojrohý klobouk.

Uniforma může být různých barev, přeci jen každičký pluk má svou vlastní výsostnou barvu, i když světlé barvy, modrá a bílá jsou nejlepší.
Komplet vhodně doplňuje řemení na zavěšení patrontašky, čutory či chlebníku. Krásná je i torna (tzv. tele) na záda.

Husaři, to jsou papachy (kožešinové čapky), kaftany, barevné šňůry, pláštíky přes jedno rameno, holinky a sem tam nějaký ten odznak v podobě lebky. Vlastně i kyrys by právě zde a ne jinde našel uplatnění. Husar, to není kostým, to je životní styl!

Nejrozmanitější skupina, kterou místo jednotných kabátců spojují její ideály. Nicméně dalším ideálním jednotícím prvkem je takzvaná frygická čapka v červené nebo černé barvě (To je ta, co vypadá trochu jako šmoulí, ale ve skutečnosti je typická právě pro revolucionáře. Střih dodáme.) A nebo alespoň červenočerná kokarda.
I povstalci dbají na dobré mravy, takže nikdo nepůjde do pole jen tak v prosté haleně – obleče alespoň vestu, když ne kabát.
Kolem krku barevný šátek a na hlavu slamák (klidně třírohý), hučku, cylindr nebo výše zmíněnou čapku.

Gardisté revoluce nestrpí nepořádek. Jejich oděv se nebude příliš lišit od ostatních povstalců, jen bude rozhodně vždy upravený až upnutý a především černý. Nejvhodnější pokrývkou hlavy je klobouk se širokou krempou, ale černé čapky nebo trojroháky jsou také v pořádku.

Na Pinterestu jsme pro vás sesbírali hromadu obrázků, které mohou nějakým způsobem sloužit k inspiraci nebo jako návody.

Jakékoli dotazy nám směle pište – na Facebook nebo na rosada@rolling.cz. Těšíme se, že společně s vámi oživíme pevnost rozmanitým a barevným obrazem lidu v bouřlivém věku revoluce.